רוצה להתייעץ עם המומחים שלנו? השאירי פרטים ונציגות מור לאשה יחזרו אליך

הדמיית הרחם והחצוצרות - סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה

הדמיית חלל הרחם והחצוצרות ע"י אולטרהסאונד, תחליף לצילום רחם:

מידע כללי

נשים רבות הפונות לטיפולי פריון מאובחנות כסובלות מאי פריון מכאני על רקע חסימה בחצוצרה אחת או בשתיהן. חסימה שכזאת יכולה להיגרם מהריון, הפלה (טבעית או מגרידה), אנדומטריוזיס (Endometriosis) או מהידבקויות בחלל הבטן והאגן לאחר ניתוחים או תהליכים דלקתיים.
בשנים האחרונות תופסת תאוצה במדינות מתקדמות בעולם בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, המחליפה את צילום הרחם שהיווה עד היום את שיטת הבדיקה הנפוצה בישראל.
בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, הינה בדיקה חיונית בתהליך הבירור הרפואי לאי פריון ומצוינת בספרות הרפואית העדכנית כבדיקת הבחירה בבירור הראשוני לבעיית פריון. מדובר בבדיקת הדמיה של הרחם והחצוצרות באמצעות אולטרסאונד. הבדיקה מדגימה את תקינות מבנה הרחם, חלל הרחם והחצוצרות, במטרה לוודא שקיים מעבר חופשי לזרע לפגוש את הביצית ותתאפשר נדידה של העובר לאחר היווצרותו.

הדמיית הרחם והחצוצרות

לבדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה יתרונות מובהקים על פני צילום רחם. היא פשוטה וקצרה, פחות כואבת , אינה חושפת לקרינה והינה ברמת דיוק גבוהה של 94%-92%. מאחר שהנוזל המוזלף הינו סליין (מים פיזיולוגיים) הנבדקת אינה נחשפת לחומר ניגוד העלול לגרום תגובות רגישות מסוכנות.

במור לאשה ברמת אביב מתבצעת הבדיקה במכשיר אולטרהסאונד מתקדם עם טכנולוגיות תלת וארבע מימד המאפשרים את ביצוע הבדיקה בצורה מיטבית.

למי מומלצת הבדיקה


הבדיקה מומלצת לכל הנשים העוברות בירור לאי פריון אך יעילה ומומלצת גם במקרים של דימומים בלתי סדירים ודימומים מוגברים בנשים בגיל המעבר, בשל יכולתה המדויקת להדגים את חלל הרחם.

מטרת הבדיקה


הבדיקה מתבצעת כחלק מברור לבעיית אי פריון במטרה לאבחן או לשלול בעיות במבנה הרחם בחלל הרחם או בחצוצרות.

אופן ביצוע הבדיקה


במהלך הבדיקה מוזלפים מים פיזיולוגיים לחלל הרחם והחצוצרות תוך כדי הדמיה סימולטנית בעזרת אולטרהסאונד. הזלפת הנוזל לחלל הרחם מאפשרת הדגמה דינאמית וטובה של דופן הרחם במטרה לאבחן או לשלול בעיות במבנה הרחם ובחלל הרחם בו זמנית. הזלפת המים דרך החצוצרות מאפשרת להדגים את מידת הפתיחה של החצוצרות למעבר נוזלים באופן חופשי בדומה לצילום רחם.

בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה היא בדיקה פשוטה ונוחה ביותר לנבדקת, הנותנת מענה ברמת דיוק גבוהה מאוד הן למבנה הרחם ולחלל הרחם והן לשאלת פתיחותן של החצוצרות. הבדיקה אורכת כ-15 דקות.

הגורם המבצע


הבדיקה מתבצעת על ידי רופאים מומחים ליילוד גינקולוגיה פריון ואולטראסאונד:

ד"ר גליה אורון מומחית בגינקולוגיה ומיילדות בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. 

ד"ר רון ברדין מומחה בגינקולוגיה ומיילדות, רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

ד"ר דוד דנון מומחה בגינקולוגיה ומיילדות רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. 

פיענוח ותוצאות


פיענוח הבדיקה נעשה על ידי הרופאים המבצעים וכולל מתן תשובה כתובה ומפורטת לרופא המטפל, מיד בתום הבדיקה. בנוסף, מקבלת כל נבדקת תמונות של הבדיקה ודיסק בו ניתן לראות את המעבר הדינאמי של הנוזל הן בחלל הרחם והן בחצוצרות.

הוראות מיוחדות


מומלץ לא לקיים יחסי מין יומיים לפני הבדיקה

*רשימת הרופאים המלאה ממוקמת בצד שמאל.

ד"ר רון ברדין מספר על האלטרנטיבה לצילום הרחם המכאיב

ראיון בתכנית העולם הבוקרראיון טלויזיה אצל רפי קרסו

ליצירת קשר בנושא הדמיית חלל הרחם והחצוצרות ע"י אולטרהסאונד : 03-7946444

הטיפול ניתן בסניפים

מור לאשה רמת אביב
מור לוגו