בדיקת DXA – מדידת הרכב גוף - Body composition

בדיקה חדשנית למדידה מדויקת של הרכב הגוף , המספקת נתונים מדויקים על הרכב העצמות והרקמות, מסת רקמה רזה ומסת רקמת שומן.

רקע:

מדידה מדויקת של הרכב הגוף מספקת מידע בעל ערך להערכה, ניטור וטיפול במגוון של מחלות והפרעות. כלים אלה יכולים אף לסייע לספורטאים לקבל החלטות לגבי משטרי אימונים על מנת להשיג את הביצועים הטובים ביותר והיעילים ביותר עבורם.

סריקות הרכב הגוף עם DXA  מספקות נתונים מדויקים על הרכב העצמות והרקמות, כולל צפיפות העצם (BMD)  מסת רקמה רזה, מסת רקמת השומן. הם מספקים גם נתונים של הגוף הכולל ותוצאות אזוריות (חלל הבטן, הזרועות, הרגליים, האגן ואזורי אנדרואיד /ג'נואיד) . המדידות הן מהירות ולא פולשניות.

למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת DXA יכולה להתאים לכמה מטרות:

  • אנשים שעוסקים בספורט ובפעילות גופנית באופן מקצועי, וצריכים להגיע לרמות מדויקות של מסת רקמת שומן ורקמה רזה .
  •  אנשים שמתמקדים בחיטוב ו\או בהרזיה, ומקפידים תוך כדי כך בבניית מסת שריר, הורדת אחוזי שומן ושמירה על תפריט מיוחד. באמצעות מדידת הנתונים הנ"ל, ניתן לבדוק את אחוזי השינוי וההצלחה במסגרת הדיאטה.
  • נשים שנמצאות בסיכון ללקות במחלת אוסטאופורוזיס, מחלת דילול העצם. מי נמצאות בסיכון למחלה? נשים בגיל המעבר (הירידה בהורמון אסטרוגן מגבירה את הידללות העצם), נשים שנוטלות סטרואידים או חלו בעבר במחלות הקשורות לבלוטת התריס, נשים ששברו בעבר איברים בגוף.
  • ילדים ונערים עד גיל 25 שמעוניינים לעקוב אחרי תהליך בניית העצם, שנמשך עד גיל 20+. לאחר סיום תהליך בניית העצם לא ניתן להשפיע על חוזק העצמות ולכן מומלץ לעקוב אחר התפתחות העצם לפני סיום התהליך. 

דוגמה לתוצאות של בדיקת DEXA

מטרת הבדיקה:

הבדיקה מסוגלת לזהות תהליכים שונים שמתרחשים בגוף ונוגעים לשינוי באחוזי השומן, מבנה העצם ומסת הרקמה הרזה. כאמור, נתונים אלו חשובים במקרים של אוכלוסייה בסיכון למחלות הקשורות למבנה העצם כמו אוסטאופורוזיס או מי שסובלים משברי מאמץ העלולים לגרום לשינוי במבנה העצם.

בנוסף, הנתונים חשובים לכל מי שמעוניין לשמור על אחוזי שומן מידתיים בגוף ועל מסה רזה שמתאימה לאימונים ולעיסוק בספורט מקצועי. רוב הספורטאים נהנים מהרכב גוף רזה )אחוז שומן גוף נמוך.(  באופן כללי, שומן הגוף מעבר לכמות הדרושה לבריאות טובה מפחית את היעילות. ספורטאים יכולים להשיג את הרכב הגוף שהם רוצים באמצעות אימון ותזונה נכונה.

מומחים אומרים כי המפתח הוא לעקוב אחר שומן הגוף של ספורטאים. עבור ספורטאים מאומנים, אפילו שינוי קטן בהרכב הגוף יכול להשפיע באופן משמעותי על הביצועיםניטור הרכב הגוף מספק מידע בעל ערך, משום שהספורטאים והמאמנים שלהם יכולים להשתמש בערכים על מנת להתאים דיאטה ומשטר אימונים. מדידת הרכב הגוף מסייעת ביצירת נקודת מוצא ויעד, ומסייעת לכל ספורטאי לעקוב אחר מטרה מסוימת.

את הבדיקה מומלץ לעשות כל מספר חודשים, אז ניתן למדוד תוצאות משמעותיות שמצביעות על מגמה.

רופאים כיום משתמשים ב DXA עבור הרכב הגוף, משום שהסריקה מראה באופן מדויק את ריכוזי השומן ופיזורו בכל הגוף. המערכת מודדת ומחשבת ישירות את השומן הכולל, רקמת העצם הריקה.

מומחים מסכימים כי ניטור DXA לאורך זמן, חיוני כדי להשיג תוצאות עקביות שימוש במערכות DXA מגובה על ידי מחקרים רבים המדגימים דיוק גבוה במידות הגוף הכולל.

הכנות והנחיות

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה