טיפול באקנה - ד"ר אורנה שמאי לובוביץ

רקע

אקנה וולגריס (Acne vulgaris) הוא המונח הרפואי לפצעי בגרות. זוהי בעיית עור שכיחה המופיעה בכ-80% מהמתבגרים, בדרגות חומרה שונות. חלק מהמבוגרים (בעיקר נשים) עלולים להמשיך לסבול ממנה גם בגילאי 50-30.
הנגעים מופיעים בעיקר בעור הפנים (99%), הגב (60%) והחלק העליון של החזה (15%). ללא טיפול, התופעה עלולה להימשך שנים ואף להותיר צלקות או כתמים כהים בעור שאינם חולפים גם לאחר החלמת הנגעים עצמם.
הנגעים מתפתחים סביב זקיקי השערות על רקע שילוב של מספר גורמים: עליה בפעילות בלוטות החלב (כתוצאה משינויים הורמונליים), שינוי בתהליך ההתקרנות וחסימת זקיקי השערות על ידי חומר קרן ותאי עור מתים. הצטברות החלב בזקיקי השערות החסומים מעודדת התרבות של חיידקי האקנה והיווצרות של תהליכי דלקת.

גורמים המחמירים אקנה:

  1. מתח נפשי.
  2. שימוש בתרופות כגון סטרואידים.
  3. חלק מהמחקרים מצביעים על קשר בין אקנה לצריכה של מוצרי חלב ושל מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה, אך לא קיימים מספיק נתונים על מנת להמליץ על שינויים תזונתיים יעילים לסובלים מאקנה.

הטיפול המומלץ באקנה

הטיפול כולל מגוון נרחב של תכשירים מקומיים וסיסטמיים (דרך הפה) שנועדו לאזן את ייצור החלב ואת התקרנות זקיקי השערה ולפגוע בחיידקים. חשוב מאד שהטיפול באקנה ינוהל על ידי רופא עור מומחה.
בנוסף, חשוב לשמור על היגיינה של העור על ידי רחצה במים ובסבון ייעודי, ולהקפיד שתכשירים הנמרחים על העור (כגון תכשירי הגנה משמש) יהיו כאלה שאינם סותמים נקבוביות (non- comedogenic).

במרפאתה הפרטית במור לאשה, נותנת ד"ר שמאי לובוביץ', רופאת עור, מומחית לאקנה ומחלות עור, ייעוץ אישי לטיפול המומלץ באקנה.

ד"ר שמאי לובוביץ' עבדה כרופאה בכירה במחלקת העור במרכז הרפואי רבין, בית החולים בילינסון, פתח תקווה. 

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה