טיפול בקונדילומה

קונדילומות - יבלות על איברי במין, מועברות באמצעות מגע מיני. הסכנה העיקרית היא שהן יהפכו לממאירות ויובילו לסרטן צוואר הרחם או סוגים נוספים של סרטן ולכן חשוב מאד לטפל בהן

רקע

קונדילומות נגרמות על ידי Human Papilloma Virus) HPV) ומתבטאות כיבלות על פני איברי המין של הגבר ושל האישה. אצל נשים הן ימצאו לרוב באזור שפתי הנרתיק ואצל גברים באזור פי הטבעת, שק האשכים או על איבר המין עצמו. אצל נשים נדרשת גם בדיקה גינקולוגית על ידי רופא נשים כדי לבדוק אם קיימת מעורבות בצוואר הרחם. 

איך ניתן לזהות קונדילומות?

קונדילות לאו דווקא כואבות, אבל לרוב מגרדות. ניתן לזהות אותן במקרים בהם מתחילות להופיע בליטות בסביבות הנרתיק או סביב פי הטבעת. הבליטות עצמן יכולות להיות בגודל מיניאטורי ועד גודל של כמה סנטימטרים. יכולות להיות להן מספר צורות ומרקמים מגוונים: מחוספסות, מפוזורת, בודדות וכו'. נשים לעיתים ירגישו בהפרשות מהנרתיק שיכולות להיות מלוות בתחושת צריבה וגירוד, או אפילו דימום קליל לאחר קיום יחסי מין. בכל מקרה של ספק או חשד לקונדילומה, יש ללכת לרופא עור ומחלות מין או לגינקולוג.

מהם גורמי הסיכון?

גורמי הסיכון לקונדילומות הם קיום יחסי מין לא מוגנים, בייחוד עם מספר רב של בני או בנות זוג. קונדילומות יכולות לעבור ב"כל האפשרויות" – מגע מיני וגינלי, אוראלי, אנאלי או באמצעות מגע באצבעות. הסטטיסטיקה מראה על שיעור הדבקה שנע בין 25%-65% בעת קיום יחסי מין. שימוש בקונדום יכול לעזור, אבל לא באופן מוחלט – לעיתים, בגלל מיקום היבלת, גם השימוש בו אינו מבטיח הגנה מלאה מהווירוס. נא לשים לב שקונדילומות יכולות לעבור גם על ידי חפצים. קונדילומות מופיעות בדרך כלל 3 עד 8 שבועות לאחר החשיפה, ובדרך כלל חולפות בתקופה של עד שנתיים. בשנים האחרונות חלה עליה חדה במספר הנדבקים בווירוס, כשהסכנה העיקרית היא שהיבלות הללו יהפכו לממאירות ויובילו לסרטן צוואר הרחם או סוגים נוספים של סרטן ולכן, חשוב מאד לשים לב ולטפל בתופעה בזמן.  

איך אפשר לבדוק המצאות קונדילומות?

מכיוון שלרוב לא ניתן לזהות את הקונדילומות בעין, ישנן מספר סוגי בדיקות  שאפשר לבצע על מנת להסיר ספק:
* בדיקה ראשונית אצל רופא עור שיכול לזהות הימצאות קונדילומות לפי מראה  וסימפטומים בלבד.
*בדיקת פאפ: משטח פאפ הביא בדיקה גינקולוגית נפוצה, בה מוציאים מספר תאים מדופן צוואר הרחם ואת הדגימה שולחים לבדיקה פתולוגית במעבדה, לקבלת תוצאות מהימנות ומדויקות. בפיענוח התוצאות ניתן לזהות את הימצאותו של וירוס HPV שהוא הגורם לקונדילומות.
*בדיקות למחלות מין אחרות: לנדבקים בווירוס סבירות גבוהה להידבקות גם במחלות מין נוספות ולכן חשוב מאד להיבדק באופן סדיר ולהיות ערים גם לסוגים נוספים של מחלות מין.

הכנות והנחיות

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים בתחום העור

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה