נגיף הקורונה

מאת ד"ר ביביאנה חזן - מומחית למחלות זיהומיות וד"ר כרמל כשר - מומחה לרפואת משפחה

רקע:

נגיפי קורונה הם קבוצה גדולה של נגיפים (וירוסים) שיכולים לגרום למחלות בעיקר בבעלי חיים. חלק מהם עבר שינוי מסוים (מוטציה) ויכול לגרום גם למחלות בבני אדם כפי שקרה בעבר ומתרחש כעת עם התפרצות נגיף הקורונה החל מדצמבר 2019.
הנגיף שהתגלה בסוף 2019 בסין שייך למשפחת נגיפי הקורונה, ולא היה מוכר עד לפני מספר חודשים. כמו רוב נגיפי הקורונה, הנגיף החדש עלול לגרום לפגיעה במערכת הנשימה, בעיקר באנשים מבוגרים או עם מחלות רקע.
המגפה החלה בשוק בעלי חיים במחוז Hubei בסין, עדיין לא ברור לחלוטין מאיזה בעל חיים. (ייתכן מעטלפים או מבעלי חיים הנקראים Pangolins)
עד כה התפשטה המחלה מסין לאזורים רבים ברחבי העולם, כ- 85 מדינות. עיקר אזורי המחלה הינם באירופה (איטליה, ספרד, צרפת), איראן וארה"ב.
שמו של הנגיף החדש - SARS-CoV-2 ושם המחלה לה הוא גורם COVID-19

תסמינים:

זמן הדגירה של המחלה נע בין יומיים לשבועיים (ממוצע חמישה ימים). ישנם אנשים שכלל לא יראו סימנים ושלא ירגישו שנדבקו. אצל השאר נפוצים סימנים דמויי שפעת – חום, שיעול יבש, קושי או קוצר נשימה, עייפות. אצל חלק קטן מאוד מהאנשים (בעיקר מבוגרים וחולים במחלות כרוניות) יכולה להיות מחלה קשה יותר עם פגיעה משמעותית במערכת הנשימה ועד כדי צורך באשפוז ותמיכה נשימתית כולל הנשמה. המחלה נדירה בילדים, ואינה גורמת למחלה קשה. משך המחלה והזמן להחלמה נע בין שבועיים (מחלה קלה) ועד שישה שבועות (מחלה קשה).

אבחנה, חיסון וטיפול
הדבקה ומניעה

למידע נוסף:

אתר משרד הבריאות
אתר ארגון הבריאות העולמי

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה