שתלים בחזה - ייעוץ לקראת או לאחר ניתוח

רקע

מעל 200,000 נשים ישראליות, על פי ההערכה, נושאות בגופן שתלים בעקבות ניתוח להגדלת חזה או בעקבות ניתוח לשחזור שדיים לאחר כריתה. במהלך הניתוח, יוצרים חתך קטן בתחתית השד ודרכו מכניסים השתל.

ישנם כמה סוגים של שתלים לחזה, כאשר כיום החומר הפופולארי ביותר לשימוש בשתלים הוא סיליקון. גם שתלי הסיליקון מתחלקים לכמה סוגים, אשר נבחרים עבור המטופלת לפי רצונה ולפי המראה אותו היא מעוניינת להשיג לאחר הניתוח, ולפי חוות הדעת של הרופא.
שתלי הסיליקון יכולים להישאר בגוף זמן רב ונחשבים בטוחים. עם זאת, חשוב לבצע מעקב קבוע אחר השתלים ולוודא שאינם דולפים, שאין בהם קרע ושהם לא שינו את צורתם. בדרך כלל רצוי להחליף את השתלים, גם אם הם תקינים, כל עשר עד 15 שנים, זאת כדי לצמצם מראש את הסיכון לקריעה או לדליפה.

שתלים בחזה לאחר ניתוח - הבעיות השכיחות

ישנן כמה תופעות שעלולות להתרחש לאחר ניתוח להגדלת חזה ע"י החדרת שתלים:

  1. היווצרות קופסית: מכיוון שלרקמות הגוף נכנס גוף זר, לעתים נוצרת רקמה צלקתית סביב השתל, והיא מתכווצת ומתקשה כמו גלד של פצע. הקופסית יכולה לגרום לתחושה של לחץ על השד, והיא מלווה בתחושה של רקמה קשה כאשר נוגעים בשד מבחוץ. במקרים מסויימים, הקופסית מלווה בכאב ושינוי צורת השד. 
  2. קפלים: קפלים הם תופעה נפוצה בעיקר אצל נשים רזות בהן מעטפת השד היא דקה ולכן ניתן לזהות קיפול במעטפת השתל.
  3. סרומה: סרומה היא תהליך של הצטברות נוזלים בחלל שבו נמצא גם השתל לאחר הניתוח, ובדרך כלל תופיע מיד לאחריו. לעיתים סרומה יכולה להופיע זמן רב (שנים) לאחר הניתוח המקורי. למרות הזמן הרב שעבר מהניתוח היווצרות סרומה דורשת בירור וטיפול. הטיפול כולל ניקוז של הסרומה.
  4. צניחת חזה: צניחת חזה היא תופעה טבעית המופיעה עם הגיל ותלויה בכובד החזה (רקמות + שתל) ואלסטיות הרקמה של המטופלת.
  5. קרע של השתל: שתל הסיליקון עלול להיקרע ולגרום לדליפת סיליקון לתוך השד. בדרך כלל הדליפה היא של כמות חומר יחסית קטנה והיא יכולה להימשך זמן רב, היא אינה מורגשת על ידי האשה הנושאת את השתלים. במידה ומורגשת תחושה שונה בשד – שד קשה, שינוי צורה, אדמומיות או כאבים – יש חשש שהשתל נקרע ויש להחליפו.
  6. לימפומה ALCL: לאחרונה נערכים מחקרים הבוחנים את הקשר שבין שתלים בשדיים לסרטן מסוג לימפומה ונראה כי החדרת שתלי סיליקון מחוספסים לשדיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן לימפומה מסוג איי.אל.סי.אל הנדיר, אך עם זאת הסיכון לחלות במחלה עדיין נמוך מאוד. מדובר במחלה מקומית ובדרך כלל הטיפול כולל החלפת השתלים והוצאת הקופסית. החלק החשוב ביותר קשור לעירנות המטופלת והרופא לסוגיה זאת והביטוי השכיח ביותר זה הצטברות נוזל – סרומה.

ביקורת שתלים לאחר ניתוח חזה


כאמור, ניתוח הגדלת חזה והחדרת שתלים מצריך מהמטופלת להיות במעקב תקופתי על ידי רופא שמתמחה בנושא שתלים בשדיים, כירורגיית שד וכירורגיה פלסטית. ברוב המקרים במהלך החיים יש גם צורך בניתוח של החלפת השתלים, מפני שהם נקרעו, דלפו או כניתוח למניעת התופעות הנ"ל. המעקב הרפואי המומלץ כולל בדיקה של כירורג שד או מומחה לכירורגיה פלסטית ולעיתים גם ביצוע הדמיה לשד, באמצעותה ניתן לראות שינוי בצורת השד או ממצאים שנמצאים בעומק הרקמות.

דליפה של סיליקון

דליפה של סיליקון מהשתל יכולה להתרחש גם ללא קרע של המעטפת. במקרה כזה עלולים למצוא מולקולות של סיליקון ברקמת השד או בבלוטות הלימפה בבית השחי. לעיתים מלווה בשינוי צורה של השתל.
במידה מסוימת זה קורה כתוצאה מ"עייפות" של המעטפת של השתל ובד"כ זה קורה כאשר השתלים ישנים.

אולטרסאונד שד ובדיקות הדמיה


כדי לבדוק את מצב השתל בשד ולבחון את המשך הטיפול, ניתן לבצע ממוגרפיה, אולטרסאונד או בדיקת MRI. קיימים מקרים בהם יש צורך בשאיבת נוזל או ביופסיה מאזורים הסמוכים לשתל. מצב זה מצריך שיתוף פעולה הדוק בין רופאים השייכים למספר תחומים: כירורגיה פלסטית, כירורגיה כללית ורנטגן.

במור לאשה עומדים לשירותך מיטב המומחים בכירורגיה, כירורגיה פלסטית והדמית שד. במרפאת השתלים הייחודית במור לאשה תוכלי לקבל חוות דעת מקצועית מפי מומחה, תוך שיתוף פעולה צמוד עם מומחים בתחומים אחרים. 

הכנות והנחיות

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה