הדמיית הרחם והחצוצרות - סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה

בדיקה אלטרנטיבית לצילום רחם לנשים שאובחנו כסובלות מבעיות פריון.

רקע

נשים רבות הפונות לטיפולי פריון מאובחנות כסובלות מאי פריון מכאני על רקע חסימה בחצוצרה אחת או בשתיהן. חסימה שכזאת יכולה להיגרם מהריון, הפלה (טבעית או מגרידה), אנדומטריוזיס (Endometriosis) או מהידבקויות בחלל הבטן והאגן לאחר ניתוחים או תהליכים דלקתיים. 

בשנים האחרונות תופסת תאוצה במדינות מתקדמות בעולם בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, המחליפה את צילום הרחם שהיווה עד היום את שיטת הבדיקה הנפוצה בישראל.
בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, הינה בדיקה חיונית בתהליך הבירור הרפואי לאי פריון ומצוינת בספרות הרפואית העדכנית כבדיקת הבחירה בבירור הראשוני לבעיית פריון. מדובר בבדיקת הדמיה של הרחם והחצוצרות באמצעות אולטרסאונד. הבדיקה מדגימה את תקינות מבנה הרחם, חלל הרחם והחצוצרות, במטרה לוודא שקיים מעבר חופשי לזרע לפגוש את הביצית ותתאפשר נדידה של העובר לאחר היווצרותו.

לבדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה יתרונות מובהקים על פני צילום רחם. היא פשוטה וקצרה, פחות כואבת, אינה חושפת לקרינה והינה ברמת דיוק גבוהה של 94%-92%. מאחר שהנוזל המוזלף הינו סליין (מים פיזיולוגיים) הנבדקת אינה נחשפת לחומר ניגוד העלול לגרום תגובות רגישות מסוכנות.

מה כוללת הבדיקה

הבדיקה מתבצעת הבדיקה במכשיר אולטרסאונד מתקדם עם טכנולוגיות תלת וארבע מימד.

במהלך הבדיקה מוזלפים מים פיזיולוגיים לחלל הרחם והחצוצרות תוך כדי הדמיה סימולטנית בעזרת אולטרהסאונד. הזלפת הנוזל לחלל הרחם מאפשרת הדגמה דינאמית וטובה של דופן הרחם במטרה לאבחן או לשלול בעיות במבנה הרחם ובחלל הרחם בו זמנית. הזלפת המים דרך החצוצרות מאפשרת להדגים את מידת הפתיחה של החצוצרות למעבר נוזלים באופן חופשי בדומה לצילום רחם.

הבדיקה אורכת כ-15 דקות.

הכנות והנחיות

למי מיועדת הבדיקה

הבדיקה מומלצת לכל הנשים העוברות בירור לאי פריון אך יעילה ומומלצת גם במקרים של דימומים בלתי סדירים ודימומים מוגברים בנשים בגיל המעבר, בשל יכולתה המדויקת להדגים את חלל הרחם.

פענוח 

פיענוח הבדיקה נעשה על ידי הרופאים המבצעים וכולל מתן תשובה כתובה ומפורטת לרופא המטפל, מיד בתום הבדיקה. בנוסף, מקבלת כל נבדקת תמונות של הבדיקה ודיסק בו ניתן לראות את המעבר הדינאמי של הנוזל הן בחלל הרחם והן בחצוצרות.

צפו בד"ר גליה אורון מסבירה על הדמיית הרחם והחצוצרות

הרופאים המבצעים את הבדיקה במור לאשה:

  1. ד"ר גליה אורון - מומחית ביילוד וגינקולוגיה, רופאה בכירה במשרה מלאה ביחידה לפוריות והפריה חוץ גופית במרכז הרפואי רבין, בילינסון. 
  2. ד"ר רון ברדין - מומחה ביילוד וגינקולוגיה, רופא בכיר ביחידת האולטרסאונד במרכז הרפואי רבין, בילינסון. 
  3. ד"ר דוד דנון - רופא בכיר ביחידת האולטרסאונד וחדר לידה במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון.

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה