מהי היסטרוסקופיה?

ד"ר רון שינמן, מומחה ביילוד וגינקולוגיה, מסביר מהו ההליך הנקרא היסטרוסקופיה, כיצד הוא מתבצע ומתי מומלץ לבצע אותו

היסטרוסקופיה היא בדיקה גינקולוגית של הרחם המאפשרת התבוננות ואבחון של חלל הרחם לצורך זיהוי בעיות תוך רחמיות שונות מחד ובד בבד היא גם מאפשרת ביצוע ניתוח אשר מטפל באותן בעיות גינקולוגיות בתוך חלל הרחם.

מהי בדיקת היסטרוסקופיה?

בדיקת ההיסטרוסקופיה נעשית ע״י מכשיר אופטי דק הנקרא היסטרוסקופ (היסטרו = רחם; סקופ = מבט). ההיסטרוסקופ מחובר למצלמה אשר מחוברת למסך וידאו המאפשר לראות בבירור את צואר הרחם, חלל הרחם ומבנהו, רירית הרחם ופיות החצוצרות הנכנסות אל הרחם. כמו כן ניתן לראות בבירור ממצאים לא תקינים הנמצאים באיזור זה.

ההיסטרוסקופ מוחדר לחלל הרחם דרך הנרתיק וצואר הרחם ללא קושי, דרך פתיחת הטבעיים שקיימי בגוף ללא כאב וללא פציעת רקמות. ברוב במקרים אף אין צורך בהרדמה לביצוע בדיקת ההיסטרוסקופיה.

כיום ההיסטרוסקופ המשמש בדיקה אבחנתית הינו דק ביותר וניתן אך לבצע פעולות ניתוחיות בעזרתו. קידמה טכנולוגית זו מאפשרת לבצע בדיקות וטיפולים ניתוחים ע״י ההיסטרוסקופיה ללא הרדמה ובמערך מרפאה אשר לא מצריך הרדמה ואשפוז וכל תהליך ההיסטרוסקופיה נעשה בביקור מרפאה שיגרתי ורגיל.

תוך כדי הכנסת ההיסטרוסקופ לצואר הרחם ולרחם יש צורך בשימוש בתמיסה נוזלית אשר תרחיב מעט את החלל הקיים ברחם ותאפשר את ביצוע הבדיקה ובהתאם את הטיפול המבוצע ברחם. ברוב המקרים נעשה שימוש במי מלח פיזיולוגים המותאמים לנוזלי הגוף.

מתי מבוצע ההליך?

היסטרוסקופיה אבחנתית דרושה על מנת לאבחן מצבים לא תקינים ברחם כגון בירור ואבחון אי פריון, בירור הפלות חוזרות, בירור מבנה רחם לא תקין, בירור דימומים רחמיים לא תקינים, דימום וסתי מוגבר או דימום בין ווסתות, בירור ממצאים תוך רחמיים חשודים, אבחון פוליפ רחמי, אבחון שרירנים תוך רחמיים, אבחון הדבקויות, אחבון מחיצה רחמית ועוד.

היסטרוסקופיה ניתוחית תאפשר לטפל בכל אותם מצבים כולל ביצוע של כריתת פוליפ, כריתת שרירן, כריתת מחיצה רחמית, פתיחת הידבקויות, ביצוע ביופסיה מרירית הרחם, טיפול בשארית תוך רחמית, הוצאת התקן תוך רחמי. כמו כן ניתן לבצע טיפול להפחתת דימום רחמי ע״י צריבת רירית הרחם (אבלציה של רירית הרחם) וכן טיפול של הכנסת אמצעי מניעה קבוע מסוג Essure.

כיום התפתחה השיטה של היסטרוסקופיה בגישה ׳ראה וטפל׳ (See & Treat) אשר משלבת בין ביצוע בדיקת היסטרוסקופיה וביצוע של הניתוח היסטרוסקופי הנחוץ לפי הממצאים בו זמנית במפגש אחד במרפאה וללא צורך בהרדמה. גישה זו מהווה יתרון גדול למטופלת, אפשרות לטיפול במירב הבעיות התוך רחמיות עם חסכון בזמן, החלמה מהירה והמנעות מהרדמה עם אחוז סיבוכים נמוך ביותר.

מעוניינת בפרטים נוספים או קביעת תור? השאירי פרטים ונחזור אלייך

זימון תור

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
אנא העתק את התווים שלמטה:
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
לזימון תור לבדיקה