בדיקות לגילוי מוקדם - מדריך

ככלל, אנחנו משתדלים לאכול בריא, לעשות פעילות גופנית ולא לעשן. החל מגיל 40 יש עוד משהו שניתן לעשות כדי לשמור על בריאותנו, וזאת על ידי בדיקות לגילוי מוקדם. בבדיקות פשוטות ומהירות אלו, ניתן לגלות תהליכים שמתרחשים במערכות שונות בגופנו ובכך למנוע התפתחות תחלואה וצורך בטיפולים יקרים.

ככל שאנו מתבגרים, עולה שכיחותן של מחלות שונות בגופנו. החל מגיל 40 מומלץ לעשות מספר בדיקות אחת לשנה או שנתיים, ובכך להבטיח גילוי מוקדם של מחלות וסיכונים. באמצעות גילוי מוקדם משתפר מאוד הסיכוי למניעת נזקים בלתי הפיכים בעקבות מחלות וחוסרים שונים בגוף וככל שהגילוי מוקדם יותר, הדרכים למניעה ולטיפול קלות יותר.

אני בריא, למה לי ללכת לרופא?

מחלות רבות, ביניהן מחלות קטלניות, מתפתחות בגופנו לאט ומבלי שנדע ולעתים אף גורמות לנזק בלתי הפיך. מחלות כמו גלאוקומה או אוסטאופורוזיס, למשל, הן מחלות שלא ניתן להחלים מהן ולא ניתן לתקן את הנזקים לאחר שנגרמו. עם זאת, ניתן בהחלט לעצור את המשך ההידרדרות או התפשטות המחלה, ובכך לצמצם את הנזקים. מחלות אלו הן דוגמאות מובהקות למחלות בהן חשיבותו של הגילוי המוקדם היא עצומה. בדומה לכך במקרים של מחלות לב או סרטן, אמצעי הגילוי המוקדם יכולים למנוע התפתחות מחלה קלינית.

אילו בדיקות לגילוי מוקדם מומלץ לעשות בכל עשור בחיים?

בדיקות מומלצות בגילאי 40-50


נשים + גברים – בדיקות סקר: בדיקות סקר הן בדיקות תקופתיות שיכולות לאתר התפתחויות שונות בגוף ובכך לזהות מקרים שעלולים לגרום למחלה ולסיכון, ולטפל בהם בשלב מוקדם. הבדיקות כוללות בדיקות דם, שתן, בדיקת דם סמוי בצואה, בדיקות שמיעה וראייה (כולל בדיקת לחץ תוך עיני לאבחון סימנים לגלאוקומה), בדיקות דופק ולחץ דם, כולסטרול, בדיקות משקל, גובה ותפקודי לב וריאה. מדובר בסדרת בדיקות מהירות ופשוטות המאפשרות איתור מוקדם של סטיות מהנורמה ומכוונות להתערבות וטיפול, על מנת להקטין את הסיכוי לתחלואה. בדיקות הסקר מומלצות בכל שנתיים- שלוש החל מגיל 40.

נשים + גברים - בדיקת ארגומטריה: בדיקת ארגומטריה נועדה לבדוק את תפקודי הלב בזמן מאמץ. בבדיקת ארגומטריה תתבקשו לצעוד על גבי הליכון במרפאה למשך 15-20 דקות, במהלכן נעשה רישום של הדופק ולחץ הדם שלכם. הבדיקה יכולה לאבחן מחלות לב סמויות של כלי הדם הכליליים. בדיקה זו מומלצת במיוחד לקראת כניסה לשגרה של פעילות ספורטיבית.

נשים - בדיקת צוואר הרחם והשחלות: בדיקת סרטן צוואר הרחם (הנקראת גם פאפ) נועדה לגלות את סרטן צוואר הרחם בשלב מוקדם והיא מומלצת לכל הנשים הפעילות מינית אפילו לפני גיל 40. הבדיקה מומלצת אחת לשנתיים-שלוש. הבדיקה נעשית כחלק מבדיקה של גניקולוג מומחה. חומר הבדיקה נשלח לבדיקה פתולוגית והוצאות נמסרות לנבדקת בהמשך.

בדיקות מומלצות בגילאי 50-60


נשים - בדיקת צפיפות עצם: כבר הזכרנו את מחלת האוסטאופורוזיס, מחלה שללא טיפול הולכת ומידרדרת ויכולה לגרום לשברים בעצמות שונות בגוף, כולל בעמוד השדרה. בדיקת צפיפות עצם מומלצת במיוחד לנשים, אשר נפגעות יותר מהמחלה. הבדיקה פשוטה ואינה פולשנית ומומלצת לנשים מעל גיל 50, בפרט אם ידועה להן היסטוריה משפחתית של המחלה או שהן נמצאות בקבוצת סיכון.

נשים - ממוגרפיה: החשיבות שבבדיקת ממוגרפיה ככלי יעיל באיתור מוקדם של סרטן השד מוכרת היטב. כיום מומלץ לעבור את הבדיקה אחת לשנתיים בנשים שנמצאות בסיכון ממוצע החל מגיל 50. סרטן השד הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר אצל נשים ואחוזי ההחלמה ממנו גבוהים בהרבה במקרה של גילוי המחלה בשלביה המוקדמים. לנשים אשר יש במשפחתן היסטוריה של סרטן השד, מומלץ לבצע את הבדיקה לעתים קרובות יותר מאשר אחת לשנתיים. לנשים מתחת לגיל 40 מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד שד, אשר מזהה בדיוק רב יותר גושים ברקמת שד צפופה, מצב שכיח אצל נשים צעירות.

נשים + גברים - צנתור וירטואלי: אם אתם בגילאי 50+, ובמיוחד אם אתם מעשנים, סוכרתיים או בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות, בדיקת צנתור וירטואלי מאפשרת זיהוי של פגיעות בכלי הדם הכליליים בשלבים מוקדמים והתערבות מתאימה. בבדיקה מתבצעת הדמיה תלת ממדית של כלי הדם של הלב והיא מאבחנת האם יש חסימות או היצרויות של העורקים בשלב מוקדם.

נשים + גברים - קולונוסקופיה וירטואלית או רגילה: נאמר את זה פשוט: קולונוסקופיה היא בדיקה שכל בני ובנות ה-50 ומעלה צריכים לעשות פעם בחמש שנים לפחות, בלי תירוצים. סרטן המעי הגס הוא סרטן אלים שלרוב מתגלה בשלבים מאוחרים, בבדיקת דם סמוי או אם ישנם תסמינים של קשיי עיכול, כאבי בטן ועוד. בבדיקת קולונוסקופיה מצלמים את המעי הגס וחלל הבטן באמצעות מכשיר CT (בקולונוסקופיה וירטואלית), או באמצעות מצלמה המוחדרת לחלל הבטן במקרה ומדובר בקולונוסקופיה רגילה. בבדיקה ניתן לזהות אם ישנם פוליפים על דפנות המעי, אותם פוליפים שעלולים להתפתח לגידולים ממאירים. הבדיקה מדייקת בכ-95%, משמעותית יותר מבדיקת דם סמוי המדייקת רק בכ-70%. במידה ונמצאו פוליפים – תוכלו להסירם כבר במקום בבדיקת קולונוסקופיה רגילה ובמידה ולא נמצאו – תוכלו לישון בשקט עד לבדיקה הבאה.

בדיקות מומלצות מעל גיל 65


נשים + גברים - בדיקת CT ריאה: מעשנים? אתם מוכרחים לבדוק את הריאות שלכם. סרטן הריאות הוא מסוגי הסרטן האלימים ביותר. הוא אינו מורגש עד שלבים מאוחרים בהם סיכויי ההחלמה פוחתים משמעותית. מי שמעשן או עישן במשך 30 שנים קופסת סיגריות ביום, או במשך 15 שנים 2 קופסאות ביום – יכול ממש להציל את חייו בבדיקת CT לגילוי מוקדם. הבדיקה אינה פולשנית ומומלצת אחת לשנתיים.

נשים + גברים - אבחון מוקדם של מפרצת בטנית (נפוצה יותר אצל גברים): מפרצת בטנית היא תופעה של התרחבות אבי העורקים באזור הבטן, שבסופו של התהליך תיתכן פריצה של דופן העורק ודימום מסיבי. לתופעת המפרצת הבטנית אין סימנים מוקדמים שניתן להבחין בהם ללא בדיקה, ולכן חשיבותו של הגילוי המוקדם היא עצומה ומצילת חיים.

במור מבצעים מגוון בדיקות לגילוי מוקדם שיכולות, לעתים, להציל את חייכם. נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ לכם במוקד שירות הלקוחות שלנו: 3088*.